Haber

ABD: İsrail ile normalleşmenin genişletilmesinde kilit rol oynamaya devam ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin FerhanBaşkent Riyad’da düzenlenen IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı, “İsrail’in Ortadoğu’ya entegrasyonunu destekliyorum çünkü bu bölgenin çıkarlarına hizmet ediyor.” söylenmiş.

Basın toplantısında Sudan ve Yemen’e değinen Blinken, Suudi Arabistan’ın Sudan’da ateşkes sağlama ve Yemen’deki savaşı bitirme çabalarına övgüde bulundu.

Sudan’daki diplomatik çabalara Suudi Arabistan’ın öncülük ettiğini belirten Blinken, ülkesinin ” Gerginliği azaltmak ve bölgede istikrarı yeniden tesis etmek için bu çabaları destekliyoruz” dedi.kaydedildi.

Blinken, Washington yönetimi, “Yemen’de barışın tesis edilmesiiçin Suudi ortaklarıyla çalıştığını belirtti.

Blinken, Suriye-Arap Birliği konusuna da değinerek, Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünü kınadı. Beşar Esadrejimin Artık “kabul edilmeyi ve tanınmayı hak etmediğine” inandığını söyledi.

Göz kırpma” Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünün gerçek bir karar olmadığına inanıyoruz.dedi.

Basın toplantısında IŞİD konusuna da değinen Blinken, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun örgütün kontrolündeki toprakları geri alarak ve liderlerini tasfiye ederek büyük kazanımlar elde ettiğini belirtirken, Afrika’daki tehlikesinin devam ettiği uyarısında bulundu.

Göz kırpma” IŞİD artık eskisi kadar tehlikeli ve tehditkar değil, ancak her yerde, özellikle Afrika’da mücadele etmek için onunla işbirliği yapmalıyız.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu