Haber

G20 öncesi buluşan Biden ve Şi’den iş birliği mesajları

ABD Lideri Joe Biden ve Çin başkanı Şi Cinping, Endonezya’daki G20 zirvesi öncesinde bir araya geldi. Görüşme yaklaşık üç saat sürdü.

Uzun süredir beklenen buluşmada, Biden ve Şi kameraların önünde samimi şekilde tokalaştı. Şi’ye “Sizi görmek harika” diyen Biden, “Bana göre, her iki ülke lideri olarak, Çin ve ABD’nin farklılıklarını yönetebileceğini, rekabetin çatışmaya dönüşmesini engelleyebileceğini ve karşılıklı iş birliğimizi gerektiren acil küresel konularda birlikte çalışmanın yollarını bulabileceğini gösterme sorumluluğunu paylaşıyoruz” sözünü kullandı.

Biden, iklim değişikliği ve besin güvenliği mevzularından dünyada ABD ve Çin tarafından ele alınması gerektiği düşünülen sıkıntılar olarak bahsetti.

Biden’a cevap veren Şi ise iki ülke arasındaki ilişkinin küresel beklentileri karşılamadığını ifade etti. Şi, “Yani Çin-ABD ilişkisinde doğru rotayı çizmemiz lazım. İkili ilişkiyi ileri taşıyacak ve ilişkiyi geliştirecek doğru yönü bulmamız gerekiyor” dedi.

Dünyanın da Çin ve ABD’den bu tarafta bir beklentisi olduğunu söyleyen Şi, ikili bağları yine yoluna koyabilmek için Biden’la çalışma konusundaki isteğini dile getirdi. Çin lideri, Biden ile “samimi ve derinlemesine görüş alışverişinde bulunmaya” hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Biden ve Şi’nin başkanlık ettiği ABD ve Çin heyetleriFotoğraf: Saul Loeb/AFP/Getty Images

İki önderin, Biden’ın ABD Lideri olmasının akabinde gerçekleştirdiği birinci yüz yüze görüşme, Washington-Pekin ilgilerinde en berbat devirlerden birinin yaşandığı bir süreçte yapıldı.

Biden-Şi görüşmesinin gündem unsurları ortasında Tayvan, Ukrayna ve Kuzey Kore bulunuyordu. Bu hususlar, yarın başlayacak G20 doruğunun de odağında olacak.

DW,rtr,AP/CÖ,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu