Haber

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi lideri Sudan’daki ayaklanmanın nedenlerini açıkladı

Muhammed Mustafa Sputnik’e şunları söyledi: “Çatışmanın tırmanması, diğer şeylerin yanı sıra, BM Sudan Özel Temsilcisi Volker Peretz liderliğindeki üçlü çözüm mekanizmasının başarısızlığından kaynaklanıyor olabilir. Peretz, süreçle ilgili bir dizi çözülmemiş sorunu görmezden gelmeyi tercih ederek çerçeve anlaşmanın onaylanmasını hızlandırıyordu.”sözünü kullandı.

Sudanlı siyasetçi “Elbette tırmanıştan uzaklaşıp müzakere masasına oturmak gerekiyor. Askeri blok birbiriyle çatışmamalı, tek güç ve tek cephe olarak kalmalıdır. Aksi takdirde cihatçılar gibi ortak düşmanlar tırmanıştan yararlanabilir. O zaman ülkeyi tamamen kaybetme riski çok yüksektir. Sudan Halk Kurtuluş Hareketi şimdiden her iki tarafa da uzlaşma ve müzakere koşulları sundu. Bize göre bu, karşılıklı anlayışa ulaşma fırsatı sağlayacaktır.”söz konusu.

Sudan Ulusal Partisi Lideri Fadlallah Burma Nasser, uluslararası toplumu Sudan’da filizlenen iç savaşı durdurmak için hızla müdahale etmeye çağırdı: “Bu duruma başta BM olmak üzere uluslararası toplumun sessiz kalması çok şaşırtıcı. Neden barış istemiyorlar? Neden komşularımız, kardeş Arap ülkeleri de sessiz kalıyor? Hartum’un 10 milyon nüfusu var ve burada tam bir sokak çatışması yaşanıyor. Diğer şehirler bir yana, başkentteki siviller büyük tehlike altında. BM Güvenlik Konseyi’ni ve uluslararası toplumu derhal müdahale etmeye çağırıyorum.”

haber-damal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu