Haber

Kaynaşlı depremin izlerini siliyor

Kaynaşlı zelzelenin izlerini siliyor

Kaynaşlı Belediye Lideri Birol Şahin:

“Depremde binaların yüzde 80’i hasar gördü”

DÜZCE – 1999 Düzce Depremi’nde en büyük hasarı alan Kaynaşlı’da, sarsıntının izleri siliniyor. Kaynaşlı Belediye Lideri Birol Şahin, sarsıntıdan kalma prefabrik işyerlerinin yıl sonuna kadar kaldırılacağını söyledi.

12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin üzerinden 23 yıl geçti. 23 yıllık süre içerisinde depremin izleri Kaynaşlı’da silinmeye devam ediyor. İlçede 800’e yakın bina yerle bir olurken, yüzlerce bina hasar aldı. İlçenin değişimi için devlet büyük destek verirken, prefabrik kalan yapılar ile ilgili belediye ekipleri çalışma başlattı. Yıl sonuna kadar prefabrik yapıların kaldırılacağını dile getiren Başkan Birol Şahin, “12 Kasım 1999 depreminde Kaynaşlı büyük bir felaketi yaşadı. 316 vatandaşımız hayatını kaybetti. Binaların yüzde 80’i hasar gördü. 800’e yakın binamız yıkıldı. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Kaynaşlı yıkılan bir kentti. Toparlanma basamağında devletin büyük bir katkısı oldu. 500 civarında konut yapıldı. Kaynaşlı’da sarsıntıdan çıkartılan dersler vardı. Bu manada belediye olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Kaynaşlımızda en yüksek kat sayısı 4, üzerine müsaade vermiyoruz. Bu hususta hassasız. Dersler çıkartarak imar, etraf tertibi alanında planlı ve projeli hareket etmeye çalışıyoruz. Eksiklerimiz var, yapacaklarımız var. Prefabrik yapılar ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. 2023 yılı içerisinde sarsıntının izlerini büsbütün silmek istiyoruz. Kaynaşlımızı daha güzel bir noktaya gelmesi için çabalıyoruz” dedi.

“Kaynaşlımız eski günleri unutacak”

Depremlerden ders çıkartılması gerektiğini dile getiren Birol Şahin, “Depremi belirli bir vakit sonra unutuyoruz. Zelzeleden dersler çıkartmamız lazım. Binalarımızı daha sağlam yapacağız. Yüksek kat yapmayacağız. 23 yıl geçti, o vakit doğanlar 23 yaşında. Büyük bir imtihan, büyük bir felaketti. İnşallah bu türlü büyük felaketler yaşanmasın. Toplu konut manasında 3. etap çalışmalarını başlatacağız. Konut gereksinimini gidermek için de çalışmalarımızı yapacağız. Prefabrik işyerleri ile ilgili gerekli kolaylıkları sağlıyoruz. Eski günleri vatandaşlarımız hatırlıyor. Çok acı günlerdi. Bir çok insanımız canını, malını, işini meskenini kaybetti. Biz onlara takviye olmak durumundayız. Kaynaşlımız eski günleri unutacak” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu